Wtryskarki – budowa, zastosowanie i zasada działania

Nie jest żadną tajemnicą to, że aby wszelkie czynności, które są realizowane w zakładach przemysłowych mogły być wykonywane w możliwie najbardziej profesjonalny i precyzyjny sposób, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości maszyn i urządzeń pomocniczych. Ostatnimi czasy w stale rosnącej liczbie firm i przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych wykorzystywane są wtryskarki. Ich wysoka funkcjonalność powoduje, że swoją pracą sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenia tego typu są dostępne w wielu wariantach i konfiguracjach, co powoduje, że każdy inwestor znajdzie najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. Doskonałym przykładem urządzeń pomocniczych używanych w celu uzyskania jeszcze lepszej produktywności są manipulatory oraz urządzenia peryferyjne.

Jakie wtryskarki wyróżniamy?

W największym skrócie można powiedzieć, że wtryskarki to specjalistyczne maszyny do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Najpopularniejszym rodzajem wtryskarek są urządzenia hydrauliczne. W tego typu urządzeniach wszystkie ruchy realizowane są przez olej hydrauliczny, który  pod wysokim ciśnieniem jest dostarczany z pompy do zaworów i siłowników. Zastosowany serwonapęd wysokowydajnej pompy dba o to, by wszelkie realizowane funkcje były wykonywane w możliwie najbardziej precyzyjny i ekonomiczny sposób. Dużą zaletą wtryskarek hydraulicznych jest ich wysoka wytrzymałość i możliwość pracy przez długi czas przy bardzo wysokich obciążeniach.

Osoby decydujące się na zakup tego typu maszyn powinny jednak zwrócić uwagę na konieczność ich konserwacji przy codziennej eksploatacji. Wtryskarki hydrauliczne, przez konieczność okresowej wymiany oleju, filtrów i uszczelnień, wymagają nieco większego zakresu działań prewencyjnych niż jest to konieczne w maszynach elektrycznych.

Wtryskarki elektryczne – charakterystyka

Kolejnym typem wtryskarek są wspomniane  już wyżej urządzenia z napędem elektrycznym. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania specjalnych olejów do realizacji ruchów maszyny, gdyż napęd realizowany jest bezpośrednio przez silniki elektryczne (servo). Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest cicha, szybka i precyzyjna praca. Dodatkowo wyeliminowane jest ryzyko wycieku oleju oraz związane z tym konieczności przeprowadzania naprawy. Istnieje kilka powodów, dla których inwestorzy decydują się na zakup właśnie tego typu wtryskarek, miedzy innymi często kluczowa jest bardzo wysoka efektywność energetyczna oraz szybkość, stabilność i dokładność działania. Bardzo wysoka efektywność wtryskarek elektrycznych sprawia, że produkowane detale (nawet te o skomplikowanej budowie) charakteryzują się niezwykłą precyzją i powtarzalnością. Urządzenia tego typu znajdą swoje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, na przykład w branży motoryzacyjnej, AGD czy elektronicznej.

Na rynku dostępne są również wtryskarki hybrydowe, które łączą w sobie wszystkie zalety maszyn elektrycznych  ze sprawdzonymi rozwiązaniami zastosowanymi w maszynach hydraulicznych.

Jak wybrać najodpowiedniejszą maszynę dla swoich potrzeb?

W przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych jak i u dostawców maszyn jest wiele rodzajów  wtryskarek. Mogą one różnić się  od siebie kilkoma parametrami i wyposażeniem, parametry wyposażenia  mają decydujący wpływ na funkcjonalność urządzenia w konkretnym obszarze  przemysłowym. Warto więc przed zakupem dokładnie zapoznać się ze specyfikacją maszyn i zweryfikować  dostępność opcji dodatkowych dostosowanych do profilu produkcyjnego. Tylko dzięki temu możliwe będzie wybranie maszyny, która sprosta naszym oczekiwaniom.

W tym aspekcie nie warto kierować się wyłącznie ceną, gdyż bardzo często się zdarza, że urządzenia najtańsze są niewystarczające dla naszych potrzeb produkcyjnych. Wybierając wtryskarkę do swojej firmy należy zwrócić uwagę na kilka elementów, siłę zwarcia, rozmiary form oraz gramaturę wtrysku jak  i ciśnienie i szybkość wtrysku.. Oprócz tego bardzo istotne jest, aby wybrać urządzenie o odpowiedniej wydajności produkcyjnej i niezawodności . Jest to szczególnie istotne dla zakładów przemysłowych pracujących na dużą skalę i wymagających najwyższego wolumenu produkcyjnego.

Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, dlatego wybierając urządzenie dla swojego zakładu przemysłowego należy zwrócić uwagę także czy maszyna posiada wszelkie certyfikacie oraz zaplecze serwisowe dostawcy. Da to pewność, że codzienna eksploatacja sprzętu będzie bezpieczna i zapewni stabilność produkcyjną. Wybierając wtryskarkę warto kierować się  urządzeniami znanych producentów i dostawców na całym świecie . W przypadku konieczności przeprowadzenia prac serwisowych zapewni to szeroką dostępność wszelkiego rodzaju części zamiennych.