Rising to the Challenge

Firma Hardcoat Technologies z powodzeniem wytwarza lampy samochodowe w procesie formowania wtryskowego z użyciem “Technology to the Point”.

Założona w 2014 roku przez dyrektora generalnego i prezesa Nicka Steffensa firma Hardcoat Technologies jest dostawcą komponentów oświetlenia samochodowego z siedzibą w Knoxville, Tennessee, USA. Firma specjalizuje się w wymagającym procesie formowania wtryskowego soczewek poliwęglanowych do reflektorów, świateł drogowych i świateł przeciwmgielnych, które dodatkowo zyskują powłokę termiczną mającą zapewnić odporność na warunki atmosferyczne i zarysowania. Klienci na rynkach motoryzacyjnym, ATV i przemysłowym to SL Tennessee, Truck-Lite, Rebo Lighting and Electronics oraz Hicks Plastics/Myotech.

Produkty firmy trafiają do pojazdów takich jak ciężarówki GMC Sierra, ciężarówki Ram, SUVy Buick Enclave, sedany Chevrolet Malibu i ciężarówki Ford F-150. W początkowej fazie działalności firmy od 2017 do 2019 roku wzrosła ona o 300 procent, a od 2019 do 2022 roku o kolejne 200 procent. Rozwój firmy doprowadził do powstania nowego obiektu o powierzchni ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych, który został otwarty w 2022 roku obok siedziby pierwotnej. Do 2022 roku Hardcoat Technologies zakupiła 10 maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych od firmy Absolute Haitian, wyłącznego dystrybutora maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznyc Haitian i Zhafir w USA i Kanadzie. W parku maszynowym Hardcoat Technologies znajduje się siedem maszyn serwohydraulicznych MA II i MA III wraz z dwiema maszynami elektrycznymi ZE i jedną maszyną dwupłytową JU III. „Używamy mniejszych jednostek wtryskowych na większych maszynach, aby dostosować je do unikalnych cech naszych form i skrócić czas przebywania materiału w cylindrze” — zauważył Steffens.

„Reflektory samochodowe muszą być wysoce odporne na uderzenia, warunki atmosferyczne i zarysowania. Wielu twierdziło, że nie jesteśmy w stanie wyprodukować wysokiej jakości soczewek poliwęglanowych na standardowych maszynach marki Haitian ze ślimakami do ogólnego przeznaczenia. Natomiast my pracujemy z poliwęglanem od 25 lat i dzięki zastosowanym procesom, niezawodnym maszynom do przetwórstwa tworzyw sztucznych i regularnym konserwacjom udaje nam się to osiągnąć, przy czym poziom braków z produkcji wynosi mniej niż 2%” nadmienia Steffens. (Firma przetwarza również materiały akrylowe i poliwęglanowe na maszynie ZE 4500 z zainstalowanym hartowanym ślimakiem produkując prowadnice świetlne do oświetlenia LED w luksusowych pojazdach).

- Cena maszyn marki Haitian czyni je bardzo atrakcyjnymi” — powiedział Steffens. Jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najnowszą technologię termoutwardzalnego silikonu Hardcoat, zachowując przy tym konkurencyjne ceny - dodaje.

Wszystkie nasze urządzenia i narzędzia do nakładania powłok twardych produkujemy we własnym zakresie. Zakupiliśmy laser 1500 do produkcji i drukarki 3D do prototypowania. Dzięki temu możemy wykonać prototyp w ciągu kilku godzin zamiast standardowego czasu 2-6 tygodni — zauważył Steffens.

Wielu twierdziło, że nie jesteśmy w stanie wyprodukować wysokiej jakości soczewek poliwęglanowych na standardowych maszynach marki Haitian ze ślimakami do ogólnego przeznaczenia, ale my to zrobiliśmy.”

Nick Steffens, dyrektor generalny i prezes Hardcoat Technologies

Lokalizacja firmy w Knoxville umożliwia Hardcoat Technologies współpracę z dostawcami motoryzacyjnymi w południowych Stanach Zjednoczonych. Dzięki dostawcom dla GM i Nissana w Tennessee, BMW w Południowej Karolinie, Mercedesa i KIA/Hyundai w Georgii i Alabamie jesteśmy dobrze przygotowani do dalszego rozwoju,” powiedział Steffens. Rynek motoryzacyjny jest trudny do zdobycia, ale Steffens posiadał ponad 17 letnie doświadczenie w rozwoju komercyjnym zanim założył Hardcoat Technologies. „Napędza nas szybka produkcja części i dostarczanie odpowiednich wartości naszym klientom. Zapewniamy doświadczenie i wiedzę techniczną. Haitian zapewnia specjalistyczną wiedzę na temat maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, a Absolute Haitian zapewnia sprzedaż, serwis i wsparcie w zakresie części, których wymagamy. To jest droga do sukcesu naszej firmy” – podsumował Steffens.

Najistotniejsze informacje:
Rok założenia: 2014
Certyfikat ISO 9001
Cleanroom coating environment for in-house developed hard-coating process
Opracowany wewnętrznie proces utwardzania przeprowadzany w sterylnych warunkach
Liczba wtryskarek do przetwórstwa tworzyw sztucznych 10+2:
ZE 3600/1400, ZE 4500/1400, JU III 4500/1730, MA II 3200/1700, MA II 5300/4500, MA II 6000/4500, MA III 3800/1700, MA III 3800/1700, MA III 6000/2250, MA III 6000/2250